Podkarpacki Festiwal Nauki to wydarzenie, które przyciąga rzesze głodnych nauki i tych chcących dopiero co poznać jej fascynujący świat. Jest to jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju. Podczas festiwalu można spotkać naukowych wystawców z całej Polski, podziwiać najnowsze technologie, eksperymentować, uczyć się i przy tym doskonale bawić.

Ideą PFN jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Organizowany jest Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym wydarzenia  jest Podkarpackie Centrum Nauki. Partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz przedsiębiorstwa z regionu, które od lat wspierają edukację i działania popularyzujące naukę: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Aero Power, Pratt&Whitney Tubes, Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Safran Transmission Systems Poland , MTU Aero Engines Polska oraz EME Aero. Podkarpacki Festiwal Nauki został objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Idea Festiwalu Nauki zrodziła się w 2015 roku, kiedy to odbyła się pierwsza jego edycja, a wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i wystawców. W 2017 roku odbyła się druga edycja festiwalu, która przyciągnęła niemal 20 tysięcy uczestników, którzy mogli zobaczyć 65 wystawców, dwie wystawy naukowe, uczestniczyć w wykładach, pokazach i warsztatach, czy panelach naukowych. Podczas drugiej edycji Festiwalu Nauki odbyła się również konferencja Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0, w której udział wzięli przedstawiciele ministerstw, władz lokalnych, uczelni oraz przemysłu.  

20-21 września 2019 r. wydarzenie ponownie zawita do Jasionki k. Rzeszowa. PFN będzie gościć uczestników w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena.

W programie PFN nie zabraknie ciekawych wykładów, spektakularnych pokazów naukowych i strefy pikniku naukowego. Podczas festiwalu będziecie mogli spotkać naukowców i popularyzatorów nauki z całego kraju, zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, spróbować swoich sił na symulatorach lotu, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką. Gościem drugiego dnia festiwalu będzie Piotr Kosek – Astrofaza, popularyzator astronomii i znany youtuber.

Podczas Podkarpackiego Festiwalu Nauki nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. W pierwszym dniu festiwalu, 20 września, odbędzie się międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Poza konkursem, odbędzie się również spotkanie instytucji biorących udział w projekcie i prezentacja materiałów powstających w ramach Lear&Fly: STEM Kit czyli materiałów szkoleniowych dla nauczycieli i uczniów, oraz Careers Kit czyli przewodnika po karierze w branży lotniczej w trzech krajach partnerskich. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Sponsorem konkursu Learn&Fly jest firma Pratt&Whitney Rzeszów.

W drugim dniu wydarzenia, na jego zakończenie odbędzie się Wieczór festiwalowy – czyli artystyczny flirt z nauką. Specjalnie i wyłącznie dla zaproszonych gości, na zakończenie festiwalu wystąpią artyści, którzy z lekkim przymrużeniem oka podejdą do tematu nauki. W programie występ trio instrumentalnego The ThreeX oraz iluzjonisty Romana Słomki –  Siano Show, półfinalista programu Mam Talent. Podczas wieczoru również oficjalnie podsumujemy nasze wydarzenie. Przez cały czas trwania festiwalu będzie możliwość zdobycia zaproszeń na Wieczór festiwalowy.

Zapraszam serdecznie na tegoroczny Podkarpacki Festiwal Nauki do G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa.

Wstęp wolny !

20 września – dzień dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych (wymagana rejestracja)

21 września – dzień otwarty dla wszystkich chętnych

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM