PODKARPACKIE CENTRUM NAUKI

Podkarpackie Centrum Nauki to pierwszy i największy na Podkarpaciu, wyjątkowy w skali kraju ośrodek edukacji nieformalnej, popularyzujący naukę oraz technikę w oparciu o interaktywny model przekazywania wiedzy o naszej Cywilizacji, otaczającym nas Świecie i o Człowieku.

Misją Podkarpackiego Centrum Nauki będzie atrakcyjne pokazywanie współzależności pomiędzy światem naturalnym, osiągnięciami ludzkiego umysłu oraz nas samych jako cywilizacji kształtującej oblicze Ziemi. Tematyka zarówno ekspozycji, jak i programów zajęć związana będzie ze specjalizacjami regionalnymi, lotnictwem i kosmonautyką, jakością życia oraz informacją i telekomunikacją, by przekazywać będzie wiedzę dotyczącą przemysłu oraz zasobów naturalnych i przyrodniczych regionu. Ośrodek umożliwi znalezienie odpowiedzi na ważne, intrygujące pytania, będzie inspirować do odkrywania tajemnic życia na Ziemi, latania czy też kosmosu i mikroświata. Dla odwiedzających centrum udostępnionych zostanie około 200 interaktywnych eksponatów oraz zespół pięciu laboratoriów i pracowni warsztatowych.

Podkarpackie Centrum Nauki powstaje w Jasionce, nieopodal portu lotniczego. Zbudowany zostanie nowoczesny, energooszczędny trzykondygnacyjny budynek posiadający ponad 6,5 tys. m kw. Obok budynku powstanie niewielki park oraz parking. Centrum prowadzić będzie także działania na obszarze całego województwa poprzez udostępnianie specjalnej mobilnej wystawy i organizowanie ciekawych pokazów naukowych. Planowany termin zakończenia budowy oraz wyposażenia ośrodka w sprzęt dla pracowni i laboratoriów oraz w interaktywne eksponaty to koniec 2022 roku.

Projekt „Utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki” realizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 Działanie 6.4 „Infrastruktura edukacyjna”, Poddziałanie 6.4.4 „Instytucje popularyzujące naukę”.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE – brama Europy, przestrzeń nowoczesnej gospodarki, niewyczerpanej przyrody, kultury i… możliwości. Czyste i nowoczesne technologie światowej Doliny Lotniczej, informatyki, telekomunikacji, farmacji, sąsiadują tu z przestrzenią aktywnego wypoczynku, górskiej przyrody, wielokulturowości i kreatywności. Nowoczesne lotnisko, autostrada Wschód-Zachód, unijne przejścia graniczne, skrzyżowanie europejskich tras, gotowe tereny inwestycyjne specjalnych stref ekonomicznych i zasoby młodych wykształconych ludzi sprawiają, że dziesiątki światowych firm właśnie tu lokują swoje siedziby. A po godzinach? Aktywny wypoczynek na lądzie, wodzie i w powietrzu – szybownictwo, paralotniarstwo, żeglarstwo, narciarstwo, bezkresne wędrówki i wyprawy rowerowe po setkach kilometrów szlaków. A wszystko to w otoczeniu dzikiej przyrody, karpackich krajobrazów, legendarnych Bieszczadów, Roztocza i Beskidu Niskiego. Do tego zanurzenie w różnorodnej bogatej kulturze, architekturze i sztuce pogranicza, czas i miejsce na spokój, twórczość i spojrzenie na zabiegany świat z góry. Z lotu ptaka.